Marta Burnicka

Nazwa kursu:

21st Century Teaching: Competence-Based Education, Soft-Skills and Creativity.

Termin i miejsce:

05/07/2021 – 16/07/2021 Florencja, Włochy

 

W terminie 05/07/2021 – 16/07/2021 brałam udział w kursie „21st Century Teaching: Competence-Based Education, Soft-Skills and Creativity” organizowanym przez EUROPASS SRL we Florencji w ramach projektu „Ponadczasowa mobilność kadry edukacji szkolnej” realizowanego ze środków POWER.

W kursie brali udziali udział nauczyciele z różnych krajów. Tematyka kursu związana była z nowym spojrzeniem na edukację w XXI wieku. Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku przez 5 godzin. W pierwszym tygodniu poruszane były zagadnienia związane z kompetencjami kluczowymi w procesie nauczania, z podejściem skoncentrowanym na uczniu, rolą nauczyciela jako promotora aktywnego uczenia się, z projektem „odwróconej klasy” - „The Flipped Classroom” oraz poznaliśmy edukacyjną wersję gry Minecraft, która bazuje na zainteresowaniach uczniów technologiami komputerowymi, włączając w grę treści edukacyjne, a tym samym możliwość zdobywania wiedzy. Co ciekawe, z punktu pracy psychologa, w tej wersji gry, oprócz typowych przedmiotów szkolnych, istnieją opcje ćwiczeń dotyczących rozwijania kompetencji społecznych oraz emocjonalnych. W drugim tygodniu zajęć zajmowaliśmy się zagadnieniem kreatywności oraz poznaliśmy wiele przydatnych aplikacji i stron internetowych wspomagających proces nauczania, prowadzenia zajęć w wersji zdalnej, co w obecnych pandemicznych czasach jest jak najbardziej przydatne. Pracowaliśmy m.in. na Canvie, Padlecie, Trello, Edpuzzle. Zajęcia prowadzone były bardzo ciekawie, oparte na prezentacjach, filmach, dyskusji i ćwiczeniach praktycznych. Uczestnictwo w kursie nie tylko umożliwiło mi zdobycie nowej wiedzy, ale także poznanie wielu interesujących osób, różnych sposobów pracy w szkołach w innych krajach.

Poza zajęciami organizowane były także wycieczki, w których mogliśmy uczestniczyć. W pierwszym tygodniu odbyła się popołudniowa wycieczka po Florencji, gdzie przewodnik oprowadzał nas po mniej słynnych zakątkach miasta opowiadając o ich ciekawostkach historycznych. Druga wycieczka odbyła się w sobotę. Był to całodniowy wyjazd po terenach Toskanii. Odwiedziliśmy miasto Piza, Siena, San Gimignano oraz winiarnię w Chianti. Przepiękne krajobrazy i budowle na zawsze zostaną w mojej pamięci.

Serdecznie polecam wszystkim, i nauczycielom przedmiotowcom i pedagogom i psychologom szkolnym, uczestnictwo w tego typu kursach. Cudowne przeżycie, spora dawka informacji i inspiracji, możliwość poznania innych kultur i typu pracy w innych krajach, interesujący ludzie, możliwość zwiedzenia pięknych miejsc, wspomnienia na całe życie.