Joanna Stawińska

Nazwa kursu: A Satisfying School: Positive Environments and New Technologies.

 Termin i miejsce: 02/08/2021 – 13/08/2021 Florencja, Włochy

 

Kurs, w którym uczestniczyłam: „Satysfakcjonująca szkoła: pozytywne środowisko i nowe technologie”, organizowany został przez EUROPASS SRL we Florencji w ramach projektu „Ponadczasowa mobilność kadry edukacji szkolnej”, zrealizowanego ze środków POWER.

W kursie tym brałam udział razem z 15 nauczycielami z innych krajów tj. Hiszpanii, Węgier, Czech, Niemiec i Austrii. Tematy podejmowane na zajęciach związane były z nowym spojrzeniem na edukację z akcentem na motywację i zaangażowanie uczniów do nauki.

Zajęcia odbywały się od poniedziałku do piątku i trwały po 4-5 godzin.

W pierwszym tygodniu zajęcia prowadziła niezwykle sympatyczne i żywiołowa Susan Gagliano. Poruszała z nami zagadnienia związane z procesem nauczania, rolą nauczyciela jako kreatora aktywnego uczenia się w projekcie „odwróconej klasy” - „The Flipped Classroom” czy „Mindfulness” (trening uważności), relacjami i współpracą w szkole oraz kreatywnym i pozytywnym wyrażaniu siebie oraz problemami wypalenia zawodowego wśród nauczycieli.

W drugim tygodniu zajęć, dzięki Lorenzo Pirisino, wykorzystywaliśmy tablety i smartfony jako urządzenia mobilne w edukacji. Poznaliśmy wiele przydatnych aplikacji i stron internetowych wspomagających nauczanie oraz rozwijające zaangażowanie i kreatywność uczniów. Pracowaliśmy na platformie do współpracy - Trello, gdzie wykorzystywaliśmy Padlet, tworzyliśmy grafikę w Canvie, mapy myśli w Coggle, testy w Kohoot, Quizzes, tworzyliśmy podcasty i inne materiały do wykorzystania podczas lekcji.

Wszystkie zajęcia prowadzone były bardzo ciekawe, oparte na prezentacjach, infografikach, filmach, dyskusji oraz ćwiczeniach praktycznych.

Poza zajęciami organizowane były wycieczki. W pierwszym tygodniu odbyła się popołudniowa wycieczka po Florencji, gdzie przewodnik oprowadzał nas po mniej słynnych zakątkach miasta opowiadając o ciekawostkach historycznych. Druga wycieczka odbyła się w sobotę (07.08) po Toskanii. Odwiedziliśmy miasta: Pizę ze słynną krzywą wieżą, średniowieczne, urokliwe miasteczko San Gimignano z cudnymi starymi kamieniczkami i uliczkami oraz najlepszymi lodami na świecie, winiarnię w Chianti z toskańskim winem oraz przepiękną antyczną Sienę. Widoki i architektura historycznych miejsc zachwycała nas co chwilę, a zapierające dech wrażenia zostaną w mojej pamięci na zawsze.

Zachęcam bardzo wszystkich nauczycieli do udziału w tego typu kursach. Dzięki nim można zdobyć i uzupełnić wiedzę merytoryczną potrzebną w naszej pracy. Odbywają się one w ciekawych miejscowościach w Europie dlatego też można dodatkowo poznać walory historyczne, turystyczne danego regionu. Poza tym relaksują (bawią), a przede wszystkim pozwalają doskonalić język obcy oraz poznać systemy edukacyjne w innych państwach, jak i nowe kontakty i znajomości.

Tych szczególnych i niesamowitych przeżyć i relacji, jakich doświadczyłam we Florencji (i nie tylko) nigdy nie zapomnę, ponieważ piękno renesansowych dzieł sztuki podziwiałam, ciesząc oczy, jak i delektując się wspaniałymi włoskimi potrawami.