Joanna Porożyńska

Cambridge „Bringing British Culture to Life” 14.07 - 26.07.2019

 

Od 14 – 26 lipca 2019 roku brałam udział w kursie poszerzającym moją wiedzę z zakresu zagadnień kulturowych Wielkiej Brytanii „Bringing British Culture to Life” w Cambridge. Poznałam wiele zwrotów i wyrażeń występujących we współczesnym języku angielskim, dowiedziałam się jakie czynniki mają wpływ na zmiany językowe. Odświeżyłam też swoje umiejętności metodyczne takie jak praca z podręcznikiem, wprowadzanie zagadnień fonetycznych na zajęciach czy też uczenie zagadnień gramatycznych w formie zabaw dla wszystkich poziomów zaawansowania językowego.

Bardzo wartościowe były zajęcia o systemie edukacji w Wielkiej Brytanii, o królu Henryku VIII i jego sześciu żonach oraz o obecnej sytuacji związanej z Brexitem i wyborem Borisa Johnsona na premiera rządu. Poznałam również ciekawe informacje związane ze Szkocją i Irlandią Północną. Kurs był pełen przykładów czerpanych z Internetu, były prezentacje, piosenki, filmy.

Najważniejsze dla mnie było spotkanie z żywym językiem angielskim w Wielkiej Brytanii. W czasie zajęć mieliśmy możliwość odwiedzania muzeów m.in. The Polar Museum, The Fitzwilliam Museum oba w Cambridge oraz The National Gallery w Londynie. Wspaniałe były spacery ulicami Cambridge wraz z lektorem kursu oraz zwiedzanie historycznych miejsc związanych z istnieniem Uniwersytetu Cambridge (Pembroke College, Magdalene College, Castle Hill).

Cennym doświadczeniem było dla mnie spotkanie z uczestnikami z różnych części świata i rozmowy z nimi w różnych sytuacjach (wspólne posiłki, spotkania w czasie i poza zajęciami). Bogaty był program socjalny oferowany przez szkołę Bell. Odwiedziłam małe miasteczko Ely z jego średniowieczną katedrą, spędziłam miłe popołudnie w ogrodach uniwersyteckich Botanic Garden, wzięłam udział w zajęciach sportowych prezentujących brytyjskie dyscypliny sportowe. Najwięcej relaksu i zachwytu dał mi Punting – tradycyjny spływ rzeką Cam. Byłam też uczestnikiem bieżących wydarzeń politycznych w Wielkiej Brytanii w czasie krótkiego pobytu w Londynie. Tego dnia odbywała się demonstracja przeciwko wyborowi Borisa Johnsona na premiera – widziałam na własne oczy teorię poznaną na zajęciach. Niesamowite przeżycie!!!

Polecam to miejsce każdemu, kto będzie miał możliwość wzięcia udziału w zagranicznym szkoleniu.