Agnieszka Urban

Placówka i miejsce kursu: “did deutsch-institut’’ Berlin

Nazwa kursu: Deutsch für Lehrer

Termin kursu: 28.07.19- 09.08.19

Uczestnik: Agnieszka Urban

 

O did - institut

         Did - institut istnieje od roku 1970 i zajmuje się organizowaniem kursów języka niemieckiego na wszystkich poziomach, przygotowywaniem kursantów do egzaminów językowych, certyfikatów, a także do studiowania na terenie Niemiec. Instytut posiada swe oddziały w Berlinie , Hamburgu, Monachium i Frankfurcie i cieszy się dużym uznaniem obcokrajowców odwiedzających kraj w celu nauki języka.             

Opis kursu

       Kurs, w którym  brałam udział, nosił nazwę „Deutsch für Lehrer” i był przeznaczony  dla nauczycieli języka niemieckiego. W trakcie 26h lekcyjnych tygodniowo miałam okazję rozwinąć swoje umiejętności językowe, potrenować wymowę oraz sposoby nauczania języka niemieckiego jako języka obcego. Kurs składał się z trzech faz.

       W trakcie pierwszej fazy uczęszczałam na zajęcia grupy zaawansowanej i wcieliłam się w rolę ucznia. Pozwoliło mi to doświadczyć nowoczesnego i dynamicznego sposobu prowadzenia zajęć z perspektywy szkolnej ławki. Podczas 20 lekcji w tygodniu miałam wystarczająco dużo czasu aby porównać swój indywidualny styl prowadzenia zajęć z tamtejszymi docentami.

      Dodatkowo do codziennego uczestnictwa jako uczeń w kursie standardowym zaoferowano mi  4 dodatkowe zajęcia w tygodniu w innych grupach, na innych poziomach językowych, dzięki czemu zyskałam szersze spojrzenie na prowadzenie zajęć w instytucie językowym, mogłam porównać materiały i style prowadzenia lekcji. W tej fazie uczyłam się głównie przez obserwację.

      Ostatnią fazą kursu były wspólne spotkania z nauczycielami pracującymi w instytucie, w czasie których omawialiśmy zastosowaną metodykę, kontekst oraz plan obserwowanych przeze mnie zajęć. W tej fazie mogłam wyrazić swoją obiektywną ocenę, jak i krytyczne spojrzenie, wymienić się swoimi doświadczeniami ze specjalistami w nauczaniu języka niemieckiego, co z pewnością będzie pomocne i wartościowe przy konstruowaniu przeze mnie nowych lekcji. 

Czas wolny

          Oprócz interesujących zajęć mających na celu pogłębienie wiedzy i poszerzenie mojego warsztatu pracy, organizatorzy kursu postarali się również o ciekawe i różnorodne atrakcje w czasie wolnym od nauki, od zwiedzania Berlina, muzeów, ciekawych miejsc, po wycieczki do innych miast (Drezno, Hamburg) oraz zawody sportowe i wspólne kolacje.

        Udział w projekcie pozwolił mi zdobyć nowe fantastyczne doświadczenia, poznać ciekawych ludzi, rozwinąć się językowo, zobaczyć wiele ciekawych miejsc i zyskać nowe spojrzenie na proces nauczania języka obcego.